باورهاي غلط درمورد شیر مادر

باورهاي غلط درمورد شیر مادر

باور غلط : با مصرف دارو، شیر مادر باید قطع شود.

اکثر داروها در شیر تاثیری نداشته و یا به مقادیر کم تاثیر می گذارند. در این موارد نباید شیر مادر را قطع نمود، اما باید توجه داشت که مصرف خودسرانه داروها توصیه نمی شود و قبل از قطع شیر باید با پزشک مشورت نمود.

باور غلط: مدفوع شل بدلیل نامناسب بودن شیر مادر است.

در تغذیه با شیر مادر، مدفوع شیر خوار شل است و ممکن است در هر نوبت تغذیه، بخصوص در روزهای اول تولد، شیرخوار دفع مدفوع داشته باشد.

 

باور غلط: در صورت گرم بودن هوا باید به شیرخوار آب یا آب معدنی داد.

در تابستان حتی اگر دمای هوا به 45 درجه سانتیگراد هم برسد، نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، به آب اضافی نیاز ندارند.

 

باور غلط: نفخ شیرخوار به علت مصرف شیر مادر است.

در شیرخوارانی که با شیر گاو یا شیر خشک تغذیه می شوند، نفخ و درد شکم نسبت به نوادانی که شیر مادر را می خورند بیشتر است.

 

باور غلط: کم خوابی و عصبانیت شیرخوار به علت شیر مادر است.

تغذیه نوزاد با شیر مادر از طریق پستان، سبب ترشح ماده ای در مغز مادر می شود که مانند مواد آرامبخش سبب آرامش مادر می شود؛ به همین دلیل اکر شیرخواران و مادران در هنگام مکیدن پستان هر دو با هم به خواب می روند.

 

باور غلط: تغذیه با غذای کمکی قبل از چهار ماهگی، سبب افزایش رشد شیرخوار می شود.

اما واقعیت چیست شیرخوارانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، تا شش ماهگی و حداقل چهار ماهگی نباید با ماده دیگری تغذیه شوند، چون تغذیه کمکی روند رشد را سرعت نمی بخشد و اگر قرار است تغذیه کمکی زودتر شروع شود، باید با پزشک مشورت نمود.

 

باور غلط: در صورت ترک نوک پستان، شیر مادر باید قطع شود.

ترک نوک پستان به علت وضعیت نامناسب تغذیه با پستان است و قطع تغذیه با شیر مادر سبب کاهش یا قع شیر مادر می شود. پس اصلاح وضعیت شیردهی توصیه می شود نه قطع آن.

 

باور غلط: در موارد عفونت پستان مادر، شیردهی باید قطع شود.

در عفونتهای پستان نباید شیر مادر قطع شود مگر اینکه مادر آبسه داشته باشد که چرک آن با شیر مادر مخلوط شود. حتی در موارد داشتن آبسه که جراحی هم شده باشد، نباید شیر مادر قطع شود.

 

باور غلط: در صورت باردار شدن، شیر مادر را باید قطع نمود.

در صورت حامله شدن، مادر می تواند حداقل تا 5 ماهگی به شیر دادن ادامه بدهد. توصیه می شود مادر تغذیه بهتری داشته باشد تا نیازهایش تامین شود.

 

باور غلط: در صورت مصرف قرصهای ضد بارداری، شیر مادر قطع شود.

قرصهای ضد بارداری تغییری در ترکیب شیر مادر ایجاد نمی کند و نیاز ی به قطع شیردهی نیست. برای اینکه شیر مادر کم نشود، از قرصهای Minipill  یا قرص بدون استروژن استفاده شود.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *