بهترین روش شیردهی

بهترین روش شیردهی

 

  1. چانه شیرخواربه پستان چسبیده باشد.
  2. دهان او کاملا باز باشد. برای باز کردن دهان می توانید با نوک پستان لب پایینی شیرخوار را نوازش کنید.
  3. لب پایین به بیرون برگشته باشد.
  4. نوک و قسمت بیشتری از هاله پستان دردهان نوزاد باشد.
  5. سر و بدن کودک باید در امتداد یک خط مستقیم قرار گیرد و مادر باید تمامی بدن کودک را در آغوش بگیرد و در تماس نزدیک با خود قراردهد.
  6. صورت کودک باید روبروی پستان و بینی او در مقابل نوک پستان قرار گیرد.
  7. بهترین وضع گرفتن پستان طوری است که چهار انگشت درزیر و شست در بالا قرار بگیرد و انگشتان خیلی نزدیک به نوک پستان نباشند.می توان از روش قیچی کردن نیزبرای گرفتن پستان استفاده کرد.دراین حالت انگشتان شما باید کاملا باز شود و به مقدارکافی عقبتر ازهاله پستان قرار گیرد تا مقدار قابل ملاحظه ای از هاله به دهان نوزاد وارد شود.انگشتان شما باید به موازات فکین شیرخوارقرارگیرد و روی هاله پستان را نپوشاند.
  8. در صورتیکه سزارین شده اید میتوانید از وضعیت زیربغلی و خوابیده برای شیر دادن به نوزاد استفاده کنید. این وضعیت خاص موارد سزارین نیست و همیشه می توانید از این روش استفاده کنید بخصوص در موارد سزارین و یا پستان بزرگ.
  9. درپایان شیردهی نوزاد اغلب خودبخود پستان را رها می کند ولی اگر رها نکرد می توانید بالای پستان را فشار دهید یا فک نوزاد را به طرف پائین بکشید یا به گونه نوزاد فشار بیاورید و یاانگشت خود را به آرامی از گوشه دهان شیرخوار وارد کنید تا پستان آزاد شود.این کار باعث میشود صدمات وارده به نوک پستان کاهش یابد.

 

علایم زیر نشان می دهد که نوزاد پستان را درست نگرفته است :

فرو رفتن گونه های نوزاد درزمان مکیدن،صدای ملچ و ملوچ، لبهای به داخل برگشته، حرکات مکرر سرنوزاد، نشنیدن صدای قورت دادن و شکایت مادر از درد.

وضیت خوابیده به پهلو و شيردادن به نوزاد خود

 شيرخوار را طوري نگه دارید که قسمت پايين بدن او به سمت کمر شما باشد و  با استفاده از ساعد کل بدن شيرخوار را حمايت کنید. سر شير خوار  را با دست خود حمايت کنید طوري که مچ دست شما بين کتفهاي نوزاد قرار گيرد.سپس چهار انگشت خود را زير پستان و انگشت شست را روي پستان قرار  داده و با آوردن کمي فشار بر سر نوزاد و راندن سر به طرف پستان ،نوزاد را به سمت سینه خود هدایت کنید.

نكته: وضعیت شیردهی به پهلو بهترین حالت برای نوزادان نارس است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *