دندان قروچه

دندان قروچه

اين امر میتواند به دلایل فیزیکی یا روانشناختی به وجود بیاید و در موارد حاد موجب خرابی دندان ها شود.

دندان قروچه کردن: فشار دادن و ساییدن دندان‌ها به هم را گويند.

درباره دندان قروچه کردن:

دندان قروچه معمولاً در خواب عمیق و یا هنگامی که کودک استرس دارد، صورت می‌گیرد. متخصصان می‌گویند ۲ تا ۳ نفر از هر ۱۰ کودک در طول عمر خود دندان قروچه ادامه خواهند داشت، اما در اکثر آن‌ها این مسأله در طول رشد و با گذر زمان، خود به خود خوب می‌شود.

علل دندان قروچه کردن:

با وجود تحقیقات انجام گرفته توضيحي براي دندان قروچه وجود ندارد. اما در برخی از موارد ساییدن دندان‌های کودک به هم می‌تواند به این علت باشد که دندان‌های بالا و پایین در راستای یکدیگر و به طور منظم قرار نگرفته‌اند. بعضی کودکان این کار را در پاسخ به درد انجام می‌دهند، مانند گوش درد. آن‌ها ممکن است ساییدن دندان‌ها را برای کاستن از درد انجام دهند، درست مانند وقتی که یک ماهیچه دردناک را می‌مالیم. اگر دندان قروچه کودکان به این دلایل باشد با رشد و بزرگ‌تر شدن آن‌ها خود به خود برطرف خواهد شد.

استرس یا تنش عصبی و خشم از دیگر دلایل آن می‌تواند باشد. حتی داشتن یک بحث یا دعوا با والدین و یا خواهر و برادر‌ها می‌تواند دلیلی دیگر برای دندان قروچه کردن باشد.

برخی از کودکان بیش فعال نیز دندان قروچه را تجربه می‌کنند. گاهی اوقات مشکلات پزشکی کودکان مانند فلج مغزی و یا درمان‌های دارویی جدی موجب دندان قروچه می‌شوند.

تاثیرات دندان قروچه کردن:

خيلي از علل دندان قروچه کشف نشده و تأثیراتی جدی بر جای نمی‌گذارند، در حالی که بقیه آن‌ها موجب سردرد و گوش درد می‌شوند. در برخی موارد، سائیدن و فشار آوردن‌های شبانه به دندان‌ها باعث فرسودگی مینای دندان‌ یاپریدگی لبه دندان‌ می شود، حساسیت بدن به دما بالا رفته و دردهایی جدی در ناحیه صورت و مشکلاتی در ناحیه فک (مثلاً مشکلات مفصل فکی) به وجود می اورد. البته اکثر کودکانی که دندان‌هایشان را به هم می‌سایند به مشکلات فک مبتلا نمی‌شوند، مگر اینکه ساییدن و فشردن دندان‌هایشان روی هم مزمن باشد.

 

 

 

برخی از نشانه‌های دندان قروچه عبارتند از:

* درد در هنگام جویدن.

* شکایت از فک یا صورت دردناک در صبح

* سر و صدای ناشی از سایش، هنگامی که کودکتان خوابیده است

اگر فکر می‌کنید که کودکتان دندان‌هایش را به هم می‌ساید به یک دندان پزشک مراجعه کنید، تا دندان‌ها را در مورد رنگ پریدگی‌ مینا و یا سایش‌ و فرسودگی‌ مورد بررسی قرار دهد.

اگر آسیبی یافت شد، دندانپزشک ممکن است از کودک سوالاتی مانند سوالات زیر را بپرسد:

*  آیا از دست کسی عصبانی هستی؟

*  آیا درباره موضوعی در مدرسه یا خانه نگران هستی؟

*  قبل از رفتن به تختخواب چه احساسی داری؟

*  قبل از خواب چه کار می‌کنی؟

این آزمون به دندانپزشک کمک می‌کند تا متوجه شود دندان قروچه کودک به دلایل آناتونومیکال یا فیزیکی (مانند دندان‌های نامرتب) است یامی تواند به علت روان‌شناختی (مانند استرس) باشد.

درمان دندان قروچه:

در اکثر کودکان در طول رشدشان خود به خود خوب می‌شود؛ اما تا زمانی که آن‌ها این کار را انجام می‌دهند مشورت با دندانپزشك را مبناي كار خود قرار دهيد.

دندانپزشکان یک وسیله محافظتی مخصوص (نایت گارد)را در  مواردی که ساییدن و فشردن دندان‌ها به یکدیگر سبب بروز درد در صورت و فک در شب هنگام توصیه ميکنند. این وسیله حفاظتی بر اساس اندازه دندان و دهان کودک قالب گیری می‌شود، در هنگام شب در دهان گذاشته می‌شود. با وجود اینکه عادت کردن به این وسیله کمی زمان می‌برد اما اثرات مثبت آن به سرعت خودش را نشان می دهد.

 

 

چه علت دندان قروچه کودک فیزیکی باشد و چه روان‌شناختی، کودکان ممکن است بتوانند با آرامش قبل از خواب، آن را کنترل کنند؛ برای مثال گرفتن یک دوش آب گرم، چند دقیقه گوش دادن به یک موسیقی ملایم، و یا خواندن کتاب قبل از خواب می‌توانند موجب آرامش کودک شوند.

در موارد نادر، این راه‌های اولیه و ساده برطرف کردن استرس برای متوقف کردن دندان قروچه کودک کافی نیستند. اگر کودک اختلال خواب دارد و یا رفتار های غیر طبیعی از خود نشان می‌دهد، با پزشك يا دندانپزشك مشورت نماييد.

مدت زمان دندان قروچه کردن:

معمولاً با رشد و ورود به دوران بزرگسالی دندان قروچه دوران کودکی خود به خود درمان می‌شود. در اکثر کودکان هنگامی که دندان‌های شیری خود را از دست می‌دهند، دندان قروچه هم از بین می‌رود. با این وجود تعداد اندکی از کودکان به هم ساییدن دندان‌هایشان را تا بزرگسالی ادامه می‌دهند. اگر علت دندان قروچه استرس باشد، این عمل تا زمانی که استرس برطرف شود ادامه خواهد یافت.

پیشگیری :

چون برخی از انواع دندان قروچه، عکس العمل طبیعی کودک به رشد است، در بسیاری از موارد پيشگيري از آن امكان پذير نيست. می‌توان از دندان قروچه‌هایی که به علت روان‌شناختی (استرس) دارند، جلوگیری کرد، برای این کار باید به طور مرتب با کودکان در مورد احساساتشان صحبت کنیم و به آن‌ها کمک کنیم تا با استرس خود مقابله کنند.

نكته: در بسياري از موارد دندان‌ها آسيب نمي‌بينند،‌ گرچه برخي از كودكان كه دندان‌‌قروچه مي‌كند،‌ ممكن به سردرد يا گوش‌درد مبتلا شوند.

نشانه‌هاي هشداردهنده :

  • فك و صورت كودك در صبح روز بعد درد میکند
  • هنگام خواب كودك‌تان ممكن است صداي ساييده‌ شدن دندان به گوش برسد.
  • كودك‌تان انگشت شستش را مي‌مكد.
  • كودك‌ شما نشانه‌هايي از گازگرفتن داخل گونه‌اش دارد.
  • كودك شما به طور مكرر چيزهايي مانند اسباب‌بازي يا مداد را مي‌‌جود.
  • كودك شما ناخن‌هاي‌ش را مي‌جود.

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *