رفتارهاي غذايي کودکان

رفتارهاي غذايي کودکان

اگر كودك گاهي اوقات علاقه خود را به خوردن غذا نشان نميدهد احتمال دارد امري طبيعي و ناشي از كاهش موقتي اشتهاي او باشد. والدين اكثر كودكاني كه غذا نمي خورند و بهانه گيري مي كنند نمي دانند كه كودك آنان در حال تغييرات غذايي در طول زندگي خود مي باشند. فشار و اجبار باعث مقاومت فرزندتان در غذاخوردن خواهد شد.

عادات صحیح تغذیه کودکان:

* به خاطر اجتماعي شدن او دوست دارد غذا را بدون كمك بخورد و مورد دلخواه او باشد.

* غذا از لحاظ كميت و كيفيت كامل و مناسب باشد و محيط از نظر رواني مساعد ومطلوب باشد.

*محيط بايد آرام و حواس او به مطلب ديگري پرت نشود.

*غذايي را كه علاقه به خوردنش ندارد نبايد كلا حذف كرد بايد آن را تغيير داد و براي او فرصتي ديگر ايجاد كرد.

* كودك بايد مشتاقانه غذا بخورد و تغذیه بدون عجله و اجبار باشد . اگر به هر علتي از خوردن يك وعده غذايي اجتناب ميكند بدون هيچ نگراني واضطراب آن نوبت تغذيه را به تاخير انداخت يا حتي از آن صرفنظر نمود . مطمئنا در وعده هاي ديگر جبران خواهد كرد.

* امتناع كودك از خوردن غذا در بعضي از شرايط ايجاد ميشود كه بايد توجه نمود مانند: جدايي از مادر ، بيماري، عدم استفاده از هواي سالم، شب نخوابيدن ، فعاليت زياد، وسواس مادر براي كثيف نشدن لباس كودك، گوشه گيري كودك و..*كودك غذاهاي گرم را به سرد يا داغ ترجيح ميدهد.

*معمولا با غذا بازي مي كنند و صحنه هاي غير قابل انتظاري ايجاد ميكنند. و از اين كارشان لذت مي برند.

*نمي توانند بيش از 5 تا 10 دقيقه پشت سرهم براي غذا خوردن وقت صرف كنند و اگر بتوانند سفره را ترك ميكنند و بعد دو مرتبه بر مي گرند.

*از اضافه كردن نمك وشكر به غذا بپرهيزيم و مصرف ميوه و سبزي را زياد كنيم

نكته: کودک از پدر و مادر و خواهر و برادرشان در تغذیه  تقليد ميكند. پس مراقب رفتار خود باشيد.

*سلامت رواني نقش بسزايي داشته و  اضطراب و افسردگي و رفتارهاي وسواسي مادر باعث كم اشتهايي و بد غذايي كودك ميشود.

*. بچه ها از مقداري تنوع (نه خيلي زياد) براي كسب تجربيات بيشتر، حس ويژه بودن ياجلوگيري از ملالت لذت مي برند.

*بچه ها گاهي بد غذا ميشوند و فقط مواد غذايي بخصوصي ميخورند اگر والدين توجه خاصي به اين انحراف اشتها نشان ندهند معمولا زياد طول نمي كشد.

* كودكان خردسال غذاهاي ساده با طعم ملايم كه چاشني كمي داشته باشند را ترجيح ميدهند و بچه هاي بزرگتر خوراكهاي مخلوط را مي پذيرند

*با افزايش استقلال و بهتر شدن مهارتها، از كمك كردن وخريد، آماده سازي، عرضه و خوردن مواد غذايي و پهن كردن سفره استقبال مي كنند.

اگر كودك به خوردن بعضي از غذاها علاقه نشان نمي دهد چه بايد كرد؟

  1. كودكاني كه گوشت تكه اي نمي خورند: بهتر است گوشت را به قطعات بسيار كوچك و ريز تقسيم كرد و به صورت غذاهايي مثل حليم ، كوفته قلقلي ،گوشت چرخ كرده مخلوط با گوجه فرنگي كه به صورت سس روي ماكاروني است تهيه نمود. بهتر است از اب ليمو و يا نارنج استفاده كرد. و تكه هاي گوشت را به شكل هاي كوچك و زيبا درآورد. ميتوان از جانشين ها استفاده كرد ميتوان برنج را در آب گوشت پخت و با عدس و سبزي مصرف كرد.
  2. نخوردن شير: مي توان از جانشينهاي آن استفاده كرد مثل دوغ ،ماست و كشك استفاده كرد. يا ميتوان به صورت شير برنج يا فرني يا مخلوطي از آرد و كره وشير را داخل سوپ ريخت. تغيير عطر شير با ميوه هاي ومخلوط آن با شربتهاي رنگي مفيد خواهد بود.
  3. اگر تخم مرغ سفت شده را نمي خورند: مي توان آن را با شير وكره نرم كرد. يا زرده و سفيده را با هم مخلوط كرد و داخل سوپش ريخت. يا بصورت سالاد الويه، ته چين مصرف كرد تخم مرغ را نيمه پز و خام مصرف نكنيد.

 

  1. نخوردن ميوه و سبزي: سبزي كرفس و هويج را بپزيد تا ترد شود و كودك آن را با دست بخورد.
  2. كمي ماست چكيده روي سبزي پخته شده بريزيد يا با نان و پنيرسبزي را به او بدهيد.اگر ميوه نميخورد آن را در تكه هاي كوچك با كمي خامه يا ژله به او بدهيد.
  3. تمايل زياد به شيريني: خريد شيريني را كاهش دهيدو غذاهاي تهيه شده را كمتر شيرين كنيد. مصرف مواد شيرين جاي مواد مغذي را ميگيرد .مراقب دندانها باشيد و دهان او را بعد از مصرف اين مواد مسواك بزنيد. مواد شيرين را به عنوان جايزه به كودك ندهيد بلكه مقداري از آن را جزو برنامه غذاييش بگذاريد. وقتي به كودك گفته ميشود يك ماده غذايي خاص بد است ولي همان ماده بعنوان تشويق به او داده ميشود واقعا گيج ميشود.

خودداري از خوردن در كودكان و راه كارها:

فعاليت زياد و در نتيجه خستگي، فعاليت كم و در نتيجه كمتر گرسنه شدن، نخوابيدن،كم بودن فاصله ميان وعده ها با غذاهاي اصلي ،اظهار نظر مبني بر دوست نداشتن غذا توسط بزرگترها.

نوآوري در پخت و پز و تمجيد از غذا يكي از راه كارها خواهد بود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *